KONYA İL BAŞKANLIĞI
 
 
Hasan ANGI
AK PARTİ KONYA
İL BAŞKANI
 
 
AK Bülten KONYA
   
 
  AK PARTİ KONYA'DA TEMAYÜL HEYECANI... 28.10.2013
 
Bu Haberi Paylaş
Arkadaşına Gönder
Haberi Yazdır
 

          AK Parti’nin büyükşehirler arasında yaptığı temayül yoklamasının Konya ayağı, büyük katılımla Selçuklu Belediyesi Uluslar arası Spor ve Kongre Salonu’nda yapıldı.

        Milletvekilleri, il, ilçe ve belde teşkilatları, belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri belediye meclisi üyeleri, mahalle temsilcilerinden oluşan yaklaşık 4 bin 200 parti delegesi, büyükşehir ve ilçe belediye başkanları adayları ile belediye meclis üyesi adayları için oy verdi. Sabahın erken saatlerinde salona gelen delegeler, ilçeleri adına hazırlanan kabinlerde imza karşılığı oy kullandı. Programa AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay da katıldı.

Canikli; “Amacımız genel merkeze fikir vermek”

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, gazetecilere yaptığı açıklamada, Konya’ya büyükşehir ve ilçe belediye başkanlıkları ile ilgili partililerin görüşlerini almak üzere temayül yoklaması için geldiğini belirtti. Adaylar belirlenirken son derece kapsamlı bir sürecin işletileceğini ifade eden Canikli; “Anketler yoluyla vatandaşın kanaati alınıyor ki, bu süreçte kullanılan en önemli argüman anket yani kamuoyu düşüncesi. Anketler genel merkez tarafından yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Burada da teşkilat mensuplarının adayların belirlenmesi noktasında görüşleri alınıyor. Arkadaşlarımız kanaat ve düşüncelerini aktarıyor” dedi.

Canikli, temayül yoklaması sonrası anketlerle birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 10 kişiden oluşan bir komisyonun sonuçları değerlendireceğini ve Aralık ayı ortalarında adayların belirlenmiş olacağını bildirdi. Canikli sözlerine şöyle devam etti; “Öncelikle eski 16 büyükşehir belediyesinin tespiti yapılacak. Şuanda dün ve bugün temayül yoklamaları yapıldı, akabinde 9 Kasım’da kalan 14 büyükşehirin temayül yoklaması yapılacak. 16-17 Kasım’da da kalan 51 il temayül yoklamaları yapılacak. İlk toplantısını üst komisyon 11 Kasım’da gerçekleştirecek. Öncelikli olarak büyükşehirlerin başkan adaylarını tespit etmeye çalışacağız. Üst komisyonun son toplantısı 29 Kasım’da yapılacak ama bu daha sonra başka toplantılar yapılmayacak anlamına gelmiyor. Bunun anlamı şu, 11 Kasım’dan itibaren başlamak üzere 29 Kasım’a kadar başta büyükşehir belediye başkan adaylarımız olmak üzere birçok ilimizde belediye başkan adayları muhtemelen belirlenmiş olacak. Ve bu süreç Aralık ayına da sarkabilir özellikle diğer iller için. Yani Aralık ayının ortalarına kadar önemli bir bölümünün belirlenmiş olacağını söylemek mümkün.”

Canikli; “Temayül sonuçları açıklanmayacak”

Önceki yıllarda açıklanmasına rağmen bu dönem temayül yoklamalarından çıkan sonuçların kamuoyu ile paylaşılmayacağını vurgulayan Canikli; “Bu bir ön seçim değil. Merkez yoklaması yöntemiyle adaylar belirlenecek. Temayül yoklamasının amacı bu çalışmalar sırasında genel merkeze bir fikir vermek. Yani teşkilat mensubu arkadaşların ne düşündüğünü bilmelerini sağlamak için bu yapılıyor. Dolayısıyla bunun açıklanması olmayacak, kamuoyu ile paylaşılmayacak. Sadece bu komisyonun kararını verirken teşkilatımızın adaylar hakkında ne düşündüğünü belirlemek amacıyla yapıldığı için bu bilgi genel merkezimiz için önemli ve gerekli. Bir ön seçim gibi olmadığı için açıklanması bazı yanlış anlamalara neden olabiliyor. Temayül yoklamasında önde çıkan arkadaşımız aday gösterilmediği takdirde bu bazı spekülasyonları beraberinde getiriyor. Temayül yoklamalarında önde olan arkadaşların mutlaka aday olacak diye bir durum söz konusu değil. Çünkü bu kriterlerden sadece bir tanesi. Diğer kriterler dikkate alınarak aday olarak açıklanmamışsa o zaman bazı tartışmalar gündeme geliyor. İlk yıllarda temayül yoklamaları sonuçlarını açıklamıştık ve anlattığım sıkıntılar meydana geldi. O nedenle açıklamayacağız ve burada da bir sayım yapılmayacak sayımlar genel merkezde yapılacak” diye konuştu.

Sorgun; “Ehil adayları belirlemeye çalışıyoruz”

Programa büyük ilgi gösteren ve organizasyonun eksiksiz yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun da, temayül yoklaması hakkında bilgi verdi. Sorgun, 4 bin 200’ün üzerinde teşkilat mensubunun oy kullanacağını ifade ederek, “2 bin 424 delege büyükşehir için oy kullanacak. Bununla birlikte 2 bin 200 kişi ilçe belediyeleri sandığında oy kullanacak. Teşkilat mensupları burada oy verirken aday adayı olması söz konusu değil gönüllerinden kim geçiyorsa onu yazabiliyorlar. Teşkilat mensuplarının görüşü temayül ile elde ediliyor, anketlerle elde ediliyor. Sivil toplum kuruluşlarının görüşü, kanaatleri alınıyor ve bunların neticesinde bir ilçe için büyükşehir için en uygun en ehil aday belirlenmeye çalışılıyor. Demokrasinin tabana yayılmasını görmek isteyenler varsa gelsinler bu salona baksınlar. Bu nezakete bu ağırbaşlılığa baksınlar” şeklinde konuştu.

 
 
AK PARTİ
KONYA İL BAŞKANLIĞI
Kadın Kolları Gençlik Kolları AKIM Yaşlılar Koordinasyon Merkezi Engelliler Koordinasyon Merkezi AkParti Siyaset Akademisi Kütüphane
ANA SAYFA     KURUMSAL     AKKADRO     AK SİTELER     İLETİŞİM
E-Bülten Üyeliği  
 
  Konya İl Başkanlığı: Bedir Mh. Çevreyolu Cd. No:139 SELÇUKLU/KONYA // 0 (332) 246 18 18 // [email protected]
Adalet ve Kalkınma Partisi - Konya İl Başkanlığı // © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır.